JAK SPRÁVNĚ LÉČIT DĚTI ANTIBIOTIKY

Kdy je použití antibiotik oprávněné?

Než začnete léčbu antibiotiky, musíte se ujistit, že onemocnění má bakteriální povahu. Lékař zná spoustu případů, kdy rodiče dávají dětem antimikrobiální přípravky k léčbě poruchy způsobené viry. V důsledku toho se stav dítěte zhoršil a lékaři museli bojovat nejen s příčinnou nákazou infekce, ale také s důsledky nesprávného užívání antibakteriálních léků.

Použití antibiotik není vždy opodstatněné, i když je onemocnění způsobeno bakteriemi. Pokud je infekce v počáteční fázi, může být poražena méně účinnými léky.

Závažné poruchy zpravidla vyžadují použití antibakteriálních látek. Při správné aplikaci takové léky potlačují aktivitu bakterií a zajišťují úplné zotavení dítěte.

Pokud zjistíte příznaky onemocnění dítěte, měli byste se obrátit na zdravotnickou instituci. Kvalifikovaný lékař provede testy a v případě potřeby předepíše antibiotika pro děti. Používání antimikrobiálních léků k léčbě nezletilých osob bez konzultace se specialistou se nedoporučuje. To může významně komplikovat průběh onemocnění a dokonce ohrozit život dítěte.

Důsledky nesprávného používání antibiotik

Nekontrolovaný příjem antibiotik může mít závažné důsledky pro zdraví dítěte. Antimikrobiální léky nepříznivě ovlivňují střevní mikroflóru a přispívají k rozvoji dysbiózy. Často po užívání léků začne dítě trpět nadýmáním, zácpou nebo průjem.

Navíc zneužívání antibiotik pravidelně způsobuje:

  • Potlačení imunitu.
  • Alergické reakce.
  • Komplikace virové infekce.

Časté používání antimikrobiálních léků může vyvolat vznik rezistence u bakterií. Mikroorganismy získají odolnost proti účinkům antibiotik a léčba nedává požadovaný výsledek.

Pravidla pro používání antibiotik v léčbě dětí

Pokud lékař rozhodne, že použití antibiotik k léčbě infekce je nezbytné, každý rodič musí striktně dodržovat následující pravidla:

  • Dodržujte správné dávkování a plán léčby. Pokud lékař nedal specifické pokyny ohledně užívání lék, měli byste si prostudovat instrukce. Například nejlepší terapeutický účinek s použitím penicilinů a makrolidů se dosahuje, když se užívají dvakrát denně. Ale antibiotika obsahující azithromycin by měla být podána pouze jednou denně.
  • Informujte lékaře, pokud dítě už za poslední tři měsíce užívalo antibakteriální léky.
  • Předčasně nezastavujte léčbu. Zlepšení stavu dítěte neznamená úplné vítězství nad tímto onemocněním. Infekce může být skrytá a znovu upozorněna po ukončení léčby.
  • Používejte pouze antibiotika pro děti, ne nahrazujte jinými léky.
  • Pokud se u Vás objeví alergické reakce a jiné nežádoucí účinky, okamžitě sdělte svému lékaři.
  • Nekombinujte antibiotika s antihistaminiky.
  • Je-li to možné, použijte orální přípravky bez cukru a barviv.

Provedení těchto doporučení ochrání dítě před negativními následky a zajistí časné oživení.

Nemoci vyžadující použití antibiotik

Někdy nemůžete udělat bez použití antibakteriálních látek. Zvažte pět nejčastějších onemocnění, jejichž léčba vyžaduje použití antibiotik.

Antibiotika pro bronchitidu

Nemoc má několik odrůd, z nichž většina musí být léčena antibiotiky. Takže užívání léků této kategorie se nevyžaduje pouze u akutní virové bronchitidy. Chronická, mykoplazmatická a chlamydiová forma poruchy musí být léčena antimikrobiálními látkami.

Nejlepší je vypořádat se s bronchitidou Amoxyl. Jedná se o nízko toxické antibiotikum pro děti, které vám umožní zbavit se nemoci během několika dní. Pro léčení této poruchy jsou také vhodné fluorochinolony, cefalosporiny a makrolidy.

Amoxicilin

250 mg 60 Tablety Podrobněji

Antibiotika pro anginu pectoris

Je důležité si uvědomit, že angina způsobená bakteriemi není nikdy doprovázena výtokem z nosu nebo kašlem. Pokud máte tyto příznaky, měli byste užívat antivirové nebo antifungální léky místo antibiotik.

Pokud jste si jisti, že angina je bakteriální, měli byste nejdříve použít Citromax.

Azitromycin

250 mg 60 Tablety Podrobněji

Lék obsahuje Azithromycin, který v krátké době eliminuje hlavní ložiska infekce. Navíc je účinným antibiotikem pro bolest v krku, horečku, zimnici a další příznaky anginy pectoris.

Antibakteriální léky skupiny penicilinu a cefalosporinů mohou také pomoci při léčbě onemocnění.

Antibiotika pro otitis

Mírná forma otitis obvykle nevyžaduje použití antimikrobiálních látek. Ale v případech, kdy dochází k obecné intoxikaci těla a dítě trpí bolesti hlavy a horečkou, je nutné používat antibiotika.

Při otitidě by měl být upřednostňován amoxicilin. Pokud léčba lékem po dobu 2-3 dnů bude neúčinná, musíte použít ampicilin nebo léky kategorie cefalosporiny. Spolehlivé antibiotika pro děti jsou velmi účinné a velmi vzácně způsobují nežádoucí účinky.

Amoxicilin

250 mg 60 Tablety Podrobněji

Antibiotika pro horečku

Horečka neznámého původu je obvykle léčena širokospektrými antibiotiky. Takové léky mohou pokrýt největší počet onemocnění, které mohou způsobit horečku u dítěte. Léčba zpravidla dává výsledek.

Nadměrná horečka je vzácný případ, kdy lze předepisovat antibakteriální léky bez předběžné analýzy. Hlavním důvodem je potřeba provést velký počet lékařských testů, které budou trvat hodně času. Okamžité použití antibiotik může zlepšit stav dítěte.

Antibiotika pro faryngitidu

Zánětlivé procesy na povrchu sliznice hltanu způsobují, že dítě přežije mnoho nepříjemných minut. Pro zmírnění stavu dítěte by mělo být co nejdříve zahájeno užívání antibiotik z bolesti v krku. Mezi tyto léky patří ampicilin a další léky skupiny penicilinu.

Avšak před použitím antibakteriálních léků je důležité zajistit, aby faryngitida byla způsobena mikroby. Pokud je onemocnění způsobeno virem, nebude používání antibiotik fungovat.

Autor článku: Eulah Cwikla