Antibiotika - léky, změnil svět na nejlepší

Skupina antibiotik V následujících letech hledání nových sloučenin umožnilo objevit stovky nových antibiotik. K dnešnímu dni je známé asi 2000 látek, o kterých je známo, že inhibují růst a množení bakterií, avšak v lékařské praxi se používá asi 50 látek.

V tomto článku najdete podrobné informace o onemocněních, při kterých je nutné používat antibiotika, stejně jako údaje o účinnosti a bezpečnosti léčby tímto typem léku.

Co jsou antibiotika?

Antibiotika jsou produkty vitální aktivity mikroorganismů nebo polosyntetických látek, které potlačují růst a množení bakterií nebo vedou k jejich smrti. Léky tohoto typu jsou vynikající při zvládání bakteriálních infekcí, ale jsou prakticky nepoužitelné proti chorobám způsobeným jinými patogeny. Například antibiotika nepomohou léčit poruchy způsobené viry, zejména chřipkou.

Správné používání antibiotik je zárukou jejich účinnosti. Proto je lepší upustit od nezávislé volby léku a svěřit mu odborníka. S kompetentním výběrem antibiotika, dodržováním dávkování a načasování léčby má každá osoba možnost porazit i bakteriální infekci, která před sto lety způsobila smrt tisíců lidí.

Antibiotika pro nachlazení

Nachlazení mohou být způsobeny viry i bakteriemi. Proto je definice původců choroby jednou z hlavních podmínek pro jeho léčbu.

Pokud jsou příčinou nachlazení patogenní látky, nepoužívejte okamžitě antibiotika. Nejprve je třeba vyzkoušet slabší drogy. Pokud se tradiční léčba během pěti dnů nezlepšila, může se použít "těžké dělostřelectvo".

Při užívání antibiotik k léčbě nachlazení byste měli dodržovat několik jednoduchých pravidel:

 • Nepoužívejte antipyretické léky, protože mohou maskovat účinky antibiotika.
 • Používejte pouze jedno antibiotikum z vybrané skupiny.
 • Léky proti antibiotikům se nejlépe užívají ve formě tablet.
 • Podávání léku intramuskulárně nebo intravenózně je nepříjemný postup, při němž není zapotřebí při nachlazení.
 • Pokud nedojde k žádnému zlepšení během prvních 48 hodin užívání antibiotik pacienta, může být nutné lék změnit.

Konečné odstranění bakteriální infekce by mělo trvat nejméně 5 dní. Lékaři doporučují užívat antibiotikum 2 dny po vymizení vnějších příznaků onemocnění.

Antibiotika používaná při nachlazení lze rozdělit do 4 skupin:

 • Peniciliny jsou nízkotoxické léky, které nezpůsobují nežádoucí účinky. Antibiotika této skupiny se účinně vyrovnávají s bakteriemi, avšak v některých případech je nutné dlouhodobé užívání léku k úplnému vyléčení nemoci. Peniciliny jsou pro děti bezpečné.
 • Makrolidy se používají, pokud má pacient alergii na penicilin. Přípravky související s touto skupinou jsou o něco méně účinné, ale zcela netoxické.
 • Fluorochinolony jsou nejbezpečnější skupinou léků s vysokou schopností zabíjet gramnegativní bakterie.
 • Cefalosporiny jsou aktivní antibiotika, používané nejčastěji intramuskulárně nebo intravenózně. Léky jsou velmi toxické a mohou způsobit alergickou reakci, stejně jako narušení funkce ledvin.

Antibiotika pro anginu pectoris

Angina je akutní infekční onemocnění, která postihuje mandle. Nejčastěji je streptokokem příčinou poruchy, ale virový charakter onemocnění je možný. Proto před použitím antibiotik je nutné podstoupit lékařskou prohlídku.

Při absenci včasné léčby může bakteriální angina pectoris způsobit závažné komplikace:

 • Revmatická horečka - poškození srdečních chlopní.
 • Septická artritida - infekce kloubů bakteriemi.
 • Glomerulonefritida porušení funkce ledvin.
 • Skarlatina a další.

Aby se zabránilo komplikacím se streptokokovou angínou, je nutné co nejdříve zahájit antibiotika. Následující léky nejúčinněji zvládnou onemocnění:

Skupinu penicilinu předepisují lékaři nejčastěji díky své spolehlivosti a bezpečnosti. Zvláštní pozornost by měla být věnována amoxicilinu - nejúčinnějšímu léčivému přípravku pro léčbu anginy pectoris.

Ampicilin

500 mg 10 Tablety Podrobněji

Makrolidy - jsou používány, pokud je pacient alergický na penicilin. Hlavním lékem této skupiny je erythromycin.

Důkazem správného výběru antibiotika je rychlé zlepšení stavu pacienta. Obvykle většina symptomů zmizí během 2-3 dnů po zahájení léčby.

Pokud do 72 hodin po nástupu léčby antibiotiky pacient nedostane úlevu, je nutné lék změnit.

Antibiotika pro bronchitidu

Bronchitis je běžné onemocnění, které se stále více stává chronickým, jak u dospělých, tak u dětí. Porucha je doprovázena zánětem bronchiální sliznice, kašel, dušnost a horečka.

Nejčastější příčinou bronchitidy jsou viry, avšak v některých případech je choroba bakteriální. Obvykle se antibiotika používají k léčbě poruchy v následujících situacích:

 • Příznaky onemocnění přetrvávají déle než 3 týdny.
 • Věk pacienta je více než 60 let.
 • U prvních příznaků bronchiálního astmatu.
 • Během exacerbace chronické obstrukční bronchitidy.
 • Pokud dojde k poškození bronchiální sliznice v důsledku vdechování chemikálií (výpary kyselin a zásad).
 • Pokud se při kašli objeví purulentní spuť.
 • Chlamydiovou a mykoplazmovou bronchitidou.

Různé typy bakteriální bronchitidy vyžadují použití různých typů antibiotik:

 • Při chronické nekomplikované bronchitidě lékaři předepisují aminopeniciliny a makrolidy.
 • Chronická komplikovaná bronchitida je léčena amoxicilinem, makrolidy a cefalosporinem.
 • Bronchitida v přítomnosti chronických onemocnění (diabetes mellitus, srdeční selhání atd.) Může být léčena fluorochinolony.
 • Zvláště účinné při léčbě chlamydiových bronchitid Tetracyklinů, makrolidů a fluorochinolonů.
 • Pro léčbu mykoplazmatická bronchitida se používají výhradně Mikolidy.

Při výběru antibiotika pro léčbu bronchitidy by měla být obzvláště opatrná. Nesprávné užívání léků může vést k dysbióze, alergii a dalším nepříjemným následkům.

Azitromycin

250 mg 60 Tablety Podrobněji

Antibiotika pro sinusitidu

Antibakteriální terapie je důležitou součástí léčby sinusitidy. Antibiotika pomáhají vyhnout se aktivnímu růstu bakterií v nosní dutině a v důsledku toho přispívají k rychlé regeneraci. Navíc použití antibakteriálních léčiv se může vyhnout komplikacím, jako je pneumonie, meningitida, neuritida a další.

K léčbě sinusitidy se používají tři skupiny antibiotik:

 • Makrolidy se používají v akutním stadiu onemocnění a při chronické sinusitidě. Esitromycin a erythromycin jsou zvláště účinné proti bakteriím.
 • Penicilin je jedním z nejbezpečnějších a nejúčinnějších typů antibiotik pro sinusitidu. Jedinou nevýhodou příprav této skupiny je to, že postihuje pouze malý počet hlavních typů bakterií. Z penicillinova pro léčbu genyantritidy se přiblíží Amoxicillin a Augmentin.
 • Cefalosporiny se používají pouze ve výjimečných případech. Lékaři doporučují používat centrifukoson pro maxilární sinusitidu.

Antibiotika širokého spektra

Antibiotika širokého spektra působení představují univerzální antibakteriální léčivý přípravek, schopný zvládnout celou řadu onemocnění. Takové léky se úspěšně vyrovnávají s nejčastějšími typy mikrobů a poskytují dobré výsledky při léčbě respiračních, trávicích, pohlavních orgánů a orgánů ENT.

Obvykle jsou předepsány širokospektrální antibiotika:

 • Není-li čas identifikovat příčinu nemoci a diagnóza se provádí pouze na základě příznaků.
 • Při prevenci infekce po operaci.
 • Pokud je onemocnění způsobeno několika typy bakterií.
 • S odolností patogenů vůči antibiotikům s úzkým spektrem.

Všechna širokospektrální antibiotika mohou být rozdělena do několika skupin:

Skupina antibiotik

Přípravy související se skupinou Nemoci, ve kterých
Peniciliny Amoxicilin, Augmentin, Ampicillin, Penicillin, Oxacillin Angina, akutní zánět středního ucha, sinusitida, kožní infekce, exacerbace chronické bronchitidy, cystitidy, pyelonefritidy, pneumonie a dalších infekcí.
Fluorochinolony Ofloxacin, Ciprofloxacin, Avelox, Levofloxacin Dysentery, salmonelóza, pneumonie, exacerbace chronické bronchitidy, cystitidy, chlamydií, a exitémie a pyelonefritidy.
Makrolidy Azithromycin, erythromycin, klarithromycin a další Infekce způsobené mykoplazmem a chlamydií, tonzilitidou, akutním zánětem středního ucha, černým kašlem, sinusitidou, exacerbací chronické bronchitidy.
Cefalosporiny Cephalexin, Panzef, Suprax Účinky jsou totožné s peniciliny, ale je mnohem méně pravděpodobné, že způsobí alergickou reakci. Bezpečné pro děti.
Aminoglykosidy Azithromycin, Kanamycin Infekce močových cest.
Tetracyklin Tetracyklin, doxycyklin Syfilis, kapavka, mikroplasmóza a jiné sexuální infekce.

Přes zjevnou jednoduchost výběru antibiotika byste neměli dělat sami. Je pouze lékař, který může určit správný lék a jeho dávkování, takže okamžitě poraďte se specialistou na první příznaky bakteriální infekce.

Antibiotika aj alkohol

Lékařský výzkum ukázal, že alkohol negativně ovlivňuje práci většiny antibiotik. Ethanol snižuje účinnost antibakteriálních léčiv a zvyšuje zátěž jater.

Zvláště silná intoxikace během interakce s alkoholem je způsobena:

 • Furazolidon.
 • Cefamandol.
 • Tinidazol.
 • Cefotetan.
 • Metronidazol.
 • Levomycetin a další.

Současné přijetí výše uvedených antibiotik a alkoholických nápojů může vést k výraznému zhoršení zdraví, dokonce i smrti. Proto byste si měli pečlivě přečíst pokyny k léčbě a pečlivě dodržovat doporučení.

Je těžké si představit moderní medicínu bez antibiotik. Antibakteriální léky se používají k léčbě stovek nemocí, které každoročně pomáhají zachránit stovky milionů životů. Díky antibiotikům se lidstvo naučí bojovat proti nemocem, které se před sto lety zdalo nevyléčitelné. Tyto léky poskytnou spolehlivou antibakteriální ochranu vašeho těla a pomohou v krátké době, aby se zbavili infekčních onemocnění.


 

Autor článku: Eulah Cwikla