Clomid a sport: proč kulturisti berou „ženské“ léky

Co je Clomid?

Clomid — lék vyvinutý v 70. letech minulého století. Zpočátku, lék byl určený k léčbě ženské neplodnosti způsobené porušením práce vaječníků. Tento lék stimuluje produkci pohlavních hormonů, podporuje normální dozrání vajíčka a jeho výstupu z vejcovodu. Používání Clomidu výrazně zvyšuje šance ženy mít dítěte.

Později se ukázalo, že lék může být užíván i silnějším pohlaví. V mužském těle testosteron Clomid stabilizuje a neutralizuje účinek ženských pohlavních hormonů. Lék zvyšuje svalový tonus a zlepšuje sportovní výkon.

Clomid je dnes široce používán v lékařské praxi, stejně jako v kulturistice. Lék stejně účinně ovlivňuje muže i ženy, a zůstává zcela neškodný při správném používání.

Clomid / Clostilbegyt

25 mg 10 Tablety Podrobněji

Jak Clomid funguje?

Clomid obsahuje účinnou látku Clomifen, který blokuje účinky estrogenu. Součást se váže na receptory ženských pohlavních steroidních hormonů a tím snižuje jejich účinnost.

Ve stejné době, lék působí na hypofýzu, což způsobuje  výrobu gonadotropinů. Jedná se o speciální druh hormonů, který regulují reprodukční žlázy. Zvýšené hladiny gonadotropinů vedou k následujícím výsledkům:

 • Zvyšuje se syntéza hormonu, který stimuluje folikuly a žlutá tělíska.
 • Zlepšuje funkci varlat.
 • Zvyšuje hladinu testosteronu v krvi.

V některých orgánech Clomid se chová stejně jako estrogen. Například léčivo v játrech vykonává funkci ženských pohlavních hormonů, snižuje škodlivé cholesteroly.

Clomid a anabolické steroidy:

Anabolické steroidy jsou nejúčinnějším prostředkem k rychlému vybudování svalové hmoty. Avšak systémové podávání těchto léků vede k negativním důsledkům:

 • Snižuje se výkon varlat, a proto dochází ke snížení hladiny testosteronu.
 • Zvyšuje se hladina škodlivého cholesterolu.
 • Vzhledem k účinkům ženských pohlavních hormonů vyvíjí se gynekomastie — abnormální zvětšení prsů.
 • Dochází k zadržování vody v těle.
 • Zvyšuje se hladina kortizolu a jako výsledek, objevuji se tukové zásoby.

Hlavním problémem přijímání anabolických steroidů je inhibice přirozeného testosteronu. Chcete—li obnovit normální funkce varlat, tak to může trvat od několika měsíců až jeden rok. Doba sanace je závislá na druhu léků a dávkování. Nedostatek hormonů může stát chronickým problémem, což způsobuje výskyt nadváhy, mutace hlasu, erektilní dysfunkce a dalších poruch.

Proto, aby neutralizovat negativní vliv anabolických steroidů je zapotřebí terapie s použitím Clomidu.
Tento lék pomáhá vyrovnat se zdravotním postižením, aniž by byla dotčena fyzická podoba člověka.

Za prvé, Clomid pomáhá obnovit normální produkci testosteronu. Také léčivo zabraňuje vedlejší reakce v těle po delším používání anabolických steroidů. Při vystaveném riziku gynekomastie, nebo vysoké hladině cholesterolu bude výrazně snížena, pokud začnete včasné přijímání Clomida. Lék nezpůsobuje hormonální nerovnováhu, ale pouze poskytuje dostatek testosteronu pro normální fungování těla.

Jediným problémem, se kterým nepomůže vypořádat se Clomid — je zadržování vody. Chcete-li vytvořit rovnováhu tekutin, tak body buildery budou změnit jídelníček a zařadit potraviny bohaté na přírodní vlákniny a přírodní tekutiny (kopr, meloun).

Jak užívat Clomid?

Mužům, kteří používají anabolické steroidy nebo hormony je nezbytné brát jednou denně 50 mg Clomida (jedna tableta). Minimální množství léčiva je dostačující k udržení vysoké svalové napětí a udržovat normální sexuální funkce.

Následující terapie vyžaduje zvláštní grafické léky:

 • První dva týdny — 100 mg Clomidu v den. V případě, že léčivo nemá požadovaný výsledky, je třeba zvýšit dávku na 150 mg.
 • Následující 1-2 týdny — od 50 mg do 100 mg během dne.
 • Poslední týden — 50 mg účinné látky denně.

Při dodržování předpisu, muži budou moci obnovit se co nejdříve. Lék má mírný účinek na tělo, ale poskytuje stabilní výsledek.

Pokud člověk užívá anabolické steroidy ve vysokých dávkách, je lepší odložit zahájení léčby po dobu 2 týdnů. Mužům, kteří neměli zkušenosti s užíváním steroidů, Clomid můžou začít používat již za 3 dny po skončení kurzu.

Upozornění před přijetím Clomida:

Sportovci musí dávat pozor na kontraindikace k Clomidu. Tento lék nesmí být používán při  těžkém poškození funkci jater při problémech s hypofýzy a vážnými problémy se zrakem.

Také Clomid by neměli brát lidi s alergií na klomifen a ostatní složky přípravku. Před použitím léků byste se měli poradit s trenérem a lékařem. Teprve po schválení odborníků, můžete přidat Clomid do své lékárničky a pravidelně používat lék.

Autor článku: Eulah Cwikla