Jak léčit Candidózu?

Příčiny Candidóza

Příčiny vzniku aftů nejsou zcela jasné. Candidóza (Afty) mají zřejmě vztah ke stresu a mechanickému počkození ústní sliznice. K tomu nejčastěji dojde, když se člověk nechtěně poraní vlastními zuby nebo zubním kartáčkem. Vliv mohou mít také některá jídla (obzvláště tuhá jídla, která mohou mechanicky poškodit sliznici) a v neposlední řadě také nedostatek některých vitaminů, kyseliny listové a železa. Svou roli u některých forem aftů mohou hrát mykózy v dutině ústní. V neposlední řadě má svůj význam zřejmě i genetický předpoklad pro vznik onemocnění, protože afty mají někdy rodinný výskyt.

Je nutné si uvědomit, že častý výskyt aftů může být spojen s některými autoimunitními nemocemi, například s celiakií, Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Pokud má pacient s Candidóza zároveň průjmy a jiné střevní potíže, mělo by se po těchto onemocněních pátrat. Candidóza se také mohou vyskytovat u onemocnění AIDS.

Projevy

 Nemoc se projevuje výskytem jednoho či více vřídků na sliznici dutiny ústní. Většinou jsou to našedlé útvary vystupující nad povrch sliznice a okolí těchto vřídků bývá zarudlé. Nepříjemná je bolestivost, zejména při příjmu potravy, při pití, nebo pokud se jich dotknete jazykem.

 Diagnostika Candidóza

 Afty jsou dobře vidět v dutině ústní. Pokud má pacient s opakovaným výskytem aftů průjmy, je možné zjistit z krve protilátky vyskytující se u celiakie a prohlédnout kolonoskopicky tlusté střevo pro případ ulcerózní kolitidy.

 Prevence Candidóza

Pokud člověk zjistí, že u něj afty vyvolává nějaký typ jídel, měl by se mu vyhýbat. Vhodné také může být zvýšený příjem vitaminů skupiny B (dobrý efekt má vitamin B12) a kyseliny listové. Znáte to – hodně ovoce, zeleniny a také maso (B12 je v mase a vnitřnostech) nebo nějaké vitaminové doplňky. V tomto případě bych se jim ani nebránil. V potravě je vhodné zejména vynechat citrusové plody (citróny, pomeranče apod). Obsahují sice hodně vitaminů, ale rovněž obsahují kyselinu citronovou, která může sliznici dutiny ústní poškozovat.

Diflucan

50 mg 10 Tablety Podrobněji

Léčba Candidóza

Kromě provádění prevence lze afty a jejich projevy přímo léčit. Provádí se výplachy dutiny ústní nejrůznějšími antibakteriálními roztoky a ústními vodami, které zklidňují sliznici. Mnohé z nich jsou v lékarně k dostání i bez předpisu, ale návštěvu lékaře bych přesto neodsuzoval. Pokud má zkušenosti, může vám s přesným výběrem léku alespoň poradit. Pokud je aftů více, jsou hodně bolestivé, nebo máte horečku je návštěva lékaře velmi dobrý nápad. Rozhodně nedoporučuji samoléčbu typu „vypálím a zlikviduju afty panákem kořalky“, to nepomůže a bude to zbytečně hodně bolet.

Autor článku: Eulah Cwikla